Připravili jsme jednodenní (zkrácené - vhodné pro individuální výuku) a dvoudenní (plné) školení pro serverové administrátory nazvané:
Linuxový administrátor distribuce Arch Linux
Arch linux je poměrně mladou linuxovou distribucí. Používá tzv. rolling release model, který na rozdíl od většiny distribucí dává uživateli k dispozici vždy nejčerstvější verze balíčků. Názory na tento způsob jsou různé, výhodou je aktuální software, nevýhodou možná nižší stabilita. Také bezpečnost je diskutabilní, je bezpečnější klasická záplatovaná verze balíčku jako v Debianu nebo nejnovější verze z Archu? Filozofie Arch linuxu ovšem informuje o univerzálním systému, který je vhodný na server, desktop i speciální zařízení. I když se jedná o rychlou distribuci, není vždy úplně vhodná na nejstarší hardware právě z důvodu velmi čerstvých balíčků, nabízí však velký prostor pro experimentování.
Arch si zakládá na tom, aby byl dostupný pro většinu známých platforem, takže také nadšenci do všech verzí Raspberry PI budou jistě spokojeni.
S Arch Linuxem na v českých společnostech v roli serveru příliš nesetkáte, to ovšem neznamená, že by nebyl zajímavým systémem. Osobně mě nadchla jeho výborně zpracovaná wiki s opravdu užitečnými informacemi a rozsáhlá komunita, která skutečně dokáže pomoci. Autoři jsou si plně vědomi faktu, že rolling release model je už svým způsobem návrhu náchylný na potenciální problémy, k situaci se však dokázali postavit čelem a nejen na jejich wiki existují návody, jak vhodně situaci řešit. Doporučuji se podívat na výborné tutoriály nazvané např. Enhance system stability, Keeping Arch install stable and healthy, Comprehensive Server Guide, The Arch Way, po jejichž dodržení lze docílit stabilního systému i na serveru.
Wiki informuje nejen o systému samotném, ale také o přidružených tématech, jako jsou instalace serverových démonů s praktickými příklady, programy pro astronomii a biologii, ovladače pro různé grafické karty, podrobný popis nejrůznějších her a emulátorů. Pro mě asi nejzajímavější téma je skutečně jsou perfektně zpracované tabulky instalace na nejrůznějším i opravdu velice moderním hardware zahrnující Chromebooky, ARM zařízení typu Raspberry PI, nejnovější notebooky a jiné.
Pro Arch Linux existuje obrovské množství software snadno přístupné pomocí jednoduchého správce balíčků, velice zajímavý je systém AUR, do něhož může přispívat každý s balíčkem vlastním, čímž se možnosti distribuce posouvají mnohem dále.
Arch linux je opravdu zajímavý. Připravil jsem i recenzi pro uveřejnění na linuxovém portále, kterou si můžete přečíst zde:
Arch Linux v roce 2019 univerzální distribuce nejen pro vývojáře
Distribuce je tedy vhodná k nasazení na server i na desktop a existuje velké množství jejích variant pro různé potřeby. Pro účely výuky používáme klasický Arch linux nebo zajímavou variantu Manjaro linux vhodnou pro desktopové uživatele, kteří mají rádi předpřipravený systém s grafickým správcem balíčků a jednoduchým konfiguračním nástrojem pro správu jádra. Tyto distribuce mají dnes velice rozsáhlou uživatelskou základnu a jejich obrovskou výhodou je rychlost na starších i moderních strojích společně s možností instalace na míru pouze těch balíčků, o které má uživatel zájem, jejich výhody shrnují následující body:
- veliká rychlost na starších i nových počítačích
- vynikající wiki se skutečně použitelnými návody
- spolehlivost a stabilita po prozkoumání filozofie a dodržování doporučených postupů
- bezpečnost
- na ovládání jednoduchý a rychlý správce balíčků
- dobrá ovladatelnost pomocí příkazové řádky nebo moderního webového rozhraní
Seznámíme se s instalací a použitím ve standardním či virtuálním prostředí. Naše školení je vždy individuální a plně přizpůsobené konkrétním požadavkům zájemce, můžeme se zaměřit pouze na server či desktop nebo si předvést kompletní instalaci počítačové učebny zahrnující serverové i klientské počítače a jejich propojení.
Zde jsou k dispozici klasická témata, na která se při školení zaměřujeme a z nichž vybereme ta, která účastník potřebuje konkrétně pro sebe:
- práce s příkazovou řádkou linuxu pro Arch linux
- balíčkový systém pacman a yaourt, grafické nadstavby PacmanXG4, Pamac, Octopi
- síťové souborové systémy SAMBA a NFS
- správa a ověřování uživatelů LDAP (podobné Active Directory ve Windows)
- nástroj pro případnou webovou administraci Webmin
- mail server POSTFIX
- jmenný DNS server BIND
- webový server APACHE
- virtuální privátní síť OPENVPN
- virtualizace
- firewall
- monitoring
- zálohování
- cloud
Tento kurs dokáže účastníka připravit na kompletní správu serveru či desktopu.
Jedná se o individuální školení šité na míru.
V případě zájmu mě prosím kontaktujte, můžete popsat,
Je možné dohodnout externí školení u Vás doma, ve škole či společnosti.
Jednodenní kurs začíná v 9:00 hodin a končí cca v 17:00 odpoledne.
Klasický dvoudenní kurz probíhá oba dny od 9:00 hodin, končí cca v 17:00 odpoledne.
Potřebné znalosti: Práce s PC na pokročilé úrovni, základní znalost funkce počítačové sítě
Cena klasického dvoudenního kurzu: 3 000 Kč (studenti 2 000 Kč)
Cena zkráceného jednodenního kursu: 2 000 Kč (studenti 1 500 Kč)